PUR ehk polüuretaanvaht on üldnimetus kõikide erinevate PUR vahtude kohta. Maailmas on erinevaid vahtusid sadu, kui mitte juba tuhandeid, ja need erinevad peamiselt oma rakustruktuuri (avatud vs suletud poor), tiheduse ja paigaldamismeetodi (pritsitav-, süstitav-, tõstevaht jne) poolest. PUR vahtude kasutusvaldkond on väga lai - seda leiab nii jalatsi taldades, autoistmetes, mööblis, tehnikas, sildade- ning trasside ehituses, hoonete soojustamises, maa all ja maa peal. On olemas väga spetsiifilisi PUR vahtusid, mis reageerivad isegi vee all ja ei karda grammigi niiskust.
Eesti turul räägime me peamiselt hoonete soojustamisest PUR vahtudega ja siinkohal ei ole kasutatava materjali valik enam nii lai. On kas avatud- või suletud pooridega PUR ning kas pritsitav- või süstitav/valatav PUR. Kuna PUR vahu turg on üha kasvavas trendis on ka iseenesest mõistetav, et turule tuleb üha rohkem erinevate tootjate materjale ning sellest tulenevalt ka küsimusi tarbijate poolt - mis on vahtude erinevused ja millist tootjat valida?
Räägime kõigepealt peamiselt kasutatavatest soojustusvahtudest ja nende näitajatest üldiselt. Igal tootjal on oma materjalile olemas tehniline andmeleht ehk TDS, mida PUR vahtu paigaldav ettevõte peab tellijale soovi korral jagama. TDSis on kirjas kõige olulisemad näitajad kasutatava materjali kohta. Infot ei ole seal palju ning suur enamus on mõeldud paigaldaja, mitte lõppkasutaja jaoks, kuid jälgida võiks järgmisi näitajaid:
* Soojusjuhtivus (thermal conductiontivity) - suletud pooril on see reeglina vahemikus 0,020 - 0,022 W/mK ja avatud pooril 0,037 - 0,039 W/mK. Mida väiksem number, seda parem tulemus. Ajas muutub see paratamatult mõnevõrra suuremaks.
* Tihedus (density) - suletud pooril keskmiselt vahemikus 33 - 43 kg/m3 ja avatud pooril 8 - 12 kg/m3.
* Veeauru difusioonitakistuse koefitsient (µ) - suletud pooril keskmiselt 70 ja avatud pooril 5,5. Mida suurem on takistus, seda parem.
Uurides erinevate tootjate materjalide tehnilisi andmelehti märkate kindlasti ka isegi, et erinevused ei ole suured. Tegelikkuses ongi nii, et kuigi PUR vaht ise on üldnimetus väga laiale materjali valikule, ei ole soojustusmaterjali tootja valik niivõrd oluline. Kõik materjalid, mis meie turul liiguvad ja CE-sertifikaati omavad, on kvaliteetsed, ning ei saa öelda, et üks on kindlasti parem kui teine. Kui veel ausam olla, siis on eri tootjate materjalide puhul kõige suurem erinevus paigaldaja enda jaoks. Igal paigaldajal kujuneb pikapeale välja lemmik tootja, kelle kvaliteeti ta usaldab ja kelle materjali (ja selle käitumist erinevates tingimustes) kõige paremini tunneb.
Mõtlete nüüd kindlasti, et kust tulevad siis ebakvaliteetsed tööd ja nö halb vaht? Vastus on väga lihtne - paigaldajast! Kõige olulisem faktor, mida PUR vahuga soojustades jälgima peab on asjaolu, et tööd teostama palgatud ettevõte omaks vastavat väljaõpet. Kuigi vahu enda paigaldus ei ole teab mis keeruline, on seal siiski väga palju erinevaid nüansse, mida jälgima peab, ning kui paigaldaja on kogenematu või ilma väljaõppeta, on vead kerged tulema, materjali tootjast olenemata.
Purest omab 10-aastast kogemust PUR soojustusvahtudega töötades. Oleme proovinud enamusi meie turul liikuvaid materjale ning leidnud oma lemmiku. Lisaks jagame oma teadmisi ka teistega ning koolitame Eestis välja uusi tegijaid, et vältida turul tekkivaid teadmatusest tehtud paigaldusvigu.